Pri zaváraní je najdôležitejší ocot. Máte doma ten správny?

Pri zaváraní je najdôležitejší ocot. Máte doma ten správny?
7. januára 2019 BAJAN Wordpress

V kuchyniach nesmú chýbať tradičné ingrediencie a produkty, ktoré pomáhajú gazdinám pri výrobe rôznych dobrôt. Múka, cukor, soľ, majonéza, sóda, korenie, droždie či iné gastronomické pomôcky. Jednou z najviac nenahraditeľných súčastí kuchýň je aj ocot, ktorý z každej zaváraniny vyčarí pochúťku. Samozrejme, len keď budete mať ten správny ocot.

Zavárané uhorky? Jedine domáce!

Pri zahryznutí do chrumkavej uhorky, ktorá je nasiaknutá osviežujúcim sladkokyslým nálevom, zažívajú chuťové poháriky eufóriu. Keď nás dokonca chytí neovládateľná chuť na niečo kyslé, do pár minút je sklo plné uhoriek vylízané dočista. Nakladané uhorky u nás jednoducho vždy boli a aj stále budú žlto-zeleným pokladom.

Z vlastnej skúsenosti iste viete, že najlepšie sú domáce zavárané uhorky. Je pochopiteľné, že tie kupované nemajú ten pravý šmrnc. Na scénu tak musí prísť ocot, s ktorým si každý dokáže poľahky zavariť chutné domáce uhorky. Výber správneho octu ale netreba v žiadnom prípade podceniť, inak ani  domáce zavárané uhorky nebudú žiadna sláva.

Aký ocot je ten pravý?

Dnes spoločnosti vyrábajú farebnú paletu octov. Z pultov na nás môže sršať vinný ocot, ocot jablčný, balzamikový, bylinkový, cesnakový či dokonca estragónový. Na zaváranie by ste mali používať výhradne kvasný liehový ocot, najlepšie v 8 % koncentrácii. Ak budete pri zaváraní skúšať iné octy, môže sa vám stať, že chuť nebude tá pravá, na ktorú ste zvyknutí. Prečo práve liehový ocot?

Pretože ide o najtradičnejší ocot v našich končinách, pričom sa vyrába z destilovaného alkoholu. Zložením je na zaváranie nielen chuťovo najlepší, ale taktiež preto, že svojou koncentráciou dokáže uchovať potraviny konzervované a nedopustí, aby sa v náleve množili nebezpečné mikroorganizmy. Mnohé gazdinky ho okrem zavárania využívajú aj ako dochucovadlo do omáčok, šalátov, ba dokonca ním vyvárajú kameň z rýchlovarných kanvíc.

Liehový ocot bez použitia prídavných látok

Aj spišská spoločnosť Gurmen vyrába v krásnej a čistej scenérii podtatranského prostredia prírodný liehový ocot. Tekutina, tvorená kyselinou octovou, ktorá dáva octu typickú vôňu a robí z neho vítaného pomocníka pri zaváraní, sa vyrába v dvoch fázach a pod starostlivou kontrolou.

Gur.Men Classic ocot kvasný liehový je vyrábaný výlučne z výberových surovín bez použitia prídavných látok. Tradičný klenot spod Tatier podlieha prírodnému kvaseniu a poctivému dozrievaciemu procesu. V ponuke máme aj liehový ocot v PET fľaši, ktorý neobsahuje žiadne patogénne ani podmienené patogénne mikroorganizmy či mikrobiálne toxíny. Ocot plníme do PET obalov v objeme 1l s neobmedzenou dobou spotreby.

Pri výbere octu treba vždy pamätať na to, že zlú voľbu už nie je možné nahradiť. Hlavne vtedy, keď kupujete, resp. pestujete sezónnu zeleninu. Len čo po pár mesiacoch zistíte, že vaše zaváraniny nie sú to pravé orechové, už to v danom roku nenapravíte. Vsaďte tak na ocot z výberových slovenských surovín bez použitia prídavných látok.

Zdroj: diva.aktuality.sk, zena.pravda.sk
Foto: istockphoto.com

0 Comments

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*